WIELORYB W ZATOCE GDAŃSKIEJ

W dniu 28.03.2006 r., w godzinach wieczornych do Stacji Morskiej IO UG w Helu dotarła wiadomość o pojawieniu się wieloryba w Zatoce Gdańskiej. Został on zaobserwowany przez rybaków z Kuźnicy, którzy, chcąc pozostać anonimowi, przekazali wszystkie szczegóły w rozmowie telefonicznej. Zwierzę ujawniło swoją obecność na łowisku "Kamerun" na południowy wschód od cypla helskiego. Wynurzało się kilkakrotnie, budząc niepokój wśród łowiących obok. Zaobserwowana, wynurzona czarna część grzbietu miała około 4 metry długości, za płetwą grzbietową dały się zauważyć fałdowane zgrubienia skóry. Z tyłu głowy przez duży otwór nosowy wieloryb wyrzucał strumień pary sięgający 3 metrów wysokości. W rejonie pojawienia się wieloryba echosondy rybaków wskazywały duże koncentracje szprotów, na których najprawdopodobniej osobnik ten żerował. Z opisu zdarzenia wynika, że mógłby to być humbak, ale ostatecznej pewności nie było - brakowało zdjęć.
W dniu 29.03.2006 r., od świtu do godziny 800, w rejonie zdarzenia prowadzono obserwacje. Później poszukiwania przeniesiono na północ od Helu, w miejsce innych koncentracji ławic szprotów. Na próżno. Około godziny 1600 według informacji jakie otrzymaliśmy od bosmanatu portu w Helu, wieloryb ponownie pojawił się w rejonie boi na łowisku "Kamerun".
W czwartek 30.03.2006 r. około 1300 Krzysztofowi Skórze udało się wykonać pierwsze zdjęcia i film ukazujący poszukiwanego wieloryba. Potwierdziły się nasze przypuszczenia. Na podstawie cech taksonomicznych ustaliliśmy, że jest to humbak (Megaptera novaeangliae). Miał ok. 10-12 metrów długości.
Ostatnio humbak widziany był na naszych wodach w 1979 roku. W części Bałtyku, którą obejmują obecne granice Polski, oprócz humbaków obserwowano osobniki kilku gatunków dużych waleni:
. Finwala (Balaenoptera physalus),
. Sejwala (Balaenoptera borealis),
. Kaszalota (Physter macrocephalus),
. Wala białego (Delphinopterus leucus) zwanego także białuchą,
. Wala butelkonosego (Hyperoodon ampullatus) zwanego także doglingiem,
. Wala dwuzębnego (Mesoplodon bidens).
2 lata temu na Mierzei Wiślanej na brzegu znaleziono martwego kaszalota, a w ostatnim okresie (lipiec 2005 r. i styczeń 2006 r.) na brzegach Niemiec 2 martwe finwale.

MG
do góry